שיתוף

דבר השר לירושלים ומורשת - חה"כ זאב אלקין

“עם שאינו יודעת את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל” - יגאל אלון

השר זאב אלקין

כשמדברים על מדינת ישראל של היום תמיד מדגישים שהמשאב העיקרי שהתברכנו בו זהו המשאב האנושי (כן, אפילו היום, לאחר תגלית הגז!), גישה זו נכונה בעיניי אבל חייבים לציין שישנו משאב נוסף, יקר ערך לא פחות, שארצנו הקטנטונת התברכה בו וזוהי ההיסטוריה והמורשת שלנו.

קשה לתאר מקום אחר על הגלובוס בגודל כמו ארץ ישראל שיוכל להציג בגאווה מגוון עשיר כל כך של אתרים היסטוריים וטקסטים של מורשת כה עשירה ועתיקת יומין שהשפיעה בצורה עמוקה על התפתחותה של האנושות כולה.

מטרת אתר זה, כמו שאר פעילותו של המשרד שלנו בתחום המורשת הינה לחשוף בפני הציבור הרחב את העושר העצום הזה ולדרבן אותנו, כל אחד ואחת מאתנו, לצאת משגרת החיים שלנו ולהתחבר לשורשים הכי עמוקים של עצם הווייתנו כאן בארץ ישראל.

מראשית ימי התנועה הציונית המתחדשת, וביתר שאת במשך עשרות שנים מאז קום המדינה ראו בה פיתוח ושדרוג של נכסי המורשת שלנו והנגשתם לציבור הרחב כמשימה בעלת עדיפות עליונה. גם בשנים הראשונות, הקשות, של מאבק המדינה הצעירה על עצם קיומה הבינו מנהיגינו כמה חשובה הרוח הלאומית ואף אלופים בכירים בצה"ל הקדישו ממרצם ומזמנם בפעילות ארכיאולוגית זו של שמירת המורשת והיו מוכנים לוותר על צרכים דחופים ביותר על מנת להקצות תקציבים ולממן פעילות כגון צילום כתבי יד יהודיים בכל רחבי העולם וחפירות ארכיאולוגיות באתרים היסטוריים. סיורים של בני נוער ומבוגרים לאתרים אלה נחשבו תמיד גולת הכותרת של הפעילות החינוכית  בארצנו. 

מטרתנו היא להזכיר נשכחות לציבור הישראלי הרחב ולהביאו להתרגש מחדש מהמפגש המרתק עם ההיסטוריה שלנו, בת אלפי השנים.

כהיסטוריון במקצועי אני גאה שנפלה בחלקי הזכות לקחת חלק בקידום המפעל החשוב הזה של פרוייקט מורשת פרי יוזמתם האישית של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ומזכיר ממשלתו דאז צביקה האוזר ולהצעיד את המפעל הזה לאתגרים חדשים. אני בטוח שבשיטוט באתר כל אחד מאתנו יוכל למצוא הרבה מקומות מרתקים בהם עוד לא ביקרנו, טקסטים מסקרנים שלא ידענו על קיומם ועוד.

אנחנו במשרד ירושלים ומורשת עשינו ונעשה הכול בכדי שמפגש זה יהיה מסקרן מרתק ומרגש כמה שרק אפשר.מפה, זה בידיים שלכם.

 

זאב אלקין

השר לירושלים ומורשת