הנגשת הארכיון המרכזי לאמנות יהודית
בית הכנסת העתיק - צילם: משה מילנר, לע"מ

שיתוף

הנגשת הארכיון המרכזי לאמנות יהודית

במשך למעלה מ-30 שנה עוסק המרכז לאמנות יהודית בתיעוד האמנות והמורשת החזותית של העם היהודי. במסגרת מיזם חדש נסרק וקוטלג כל האוסף הנדיר ובקרוב הוא יהיה זמין לצפייה באינטרנט. בזכות פרויקט זה יוכל כל אחד לחזות במורשת מפוארת זו

המרכז לאמנות יהודית הינו מכון מחקר הממוקם באוניברסיטה העברית, אשר עוסק בתיעוד נרחב של המורשת התרבותית החזותית של העם היהודי. הוא הוקם על ידי פרופ' בצלאל נרקיס באוניברסיטה העברית בשנת 1979.

ארכיוני המרכז ואוספיו הם כיום מאגר הנתונים הגדול, השיטתי והמקיף ביותר של אמנות יהודית בארץ ובעולם והם מכילים כ-180,000 תמונות, שרטוטים ומסמכים. אך החומרים החשובים והנדירים של המרכז נמצאים גם הם בסכנה: מפאת הזמן שבו נאספו הנתונים רבים מהצילומים עצמם אינם ממוחשבים אלא נמצאים על גבי נגטיבים או שקופיות: לעתים אלה עלולים להתפורר ואין להם העתק.

המרכז לאמנות יהודית הינו מכון מחקר הממוקם באוניברסיטה העברית, אשר עוסק בתיעוד נרחב של המורשת התרבותית החזותית של העם היהודי. הוא הוקם על ידי פרופ' בצלאל נרקיס באוניברסיטה העברית בשנת 1979.

ארכיוני המרכז ואוספיו הם כיום מאגר הנתונים הגדול, השיטתי והמקיף ביותר של אמנות יהודית בארץ ובעולם והם מכילים כ-180,000 תמונות, שרטוטים ומסמכים. אך החומרים החשובים והנדירים של המרכז נמצאים גם הם בסכנה: מפאת הזמן שבו נאספו הנתונים רבים מהצילומים עצמם אינם ממוחשבים אלא נמצאים על גבי נגטיבים או שקופיות: לעתים אלה עלולים להתפורר ואין להם העתק.


מיזם חדש יאפשר ביצוע דיגיטציה מלאה של כך האוסף, לרבות החלקים העומדים בפני סכנה, והנגשה של כל האוסף לציבור. למיזם שלושה נדבכים: בשלב הראשון מתמקד המיזם ב"הצלה" של שקופיות שמצבן הפיסי מתפורר ושימורן על ידי דיגיטציה. השלב השני הוא קטלוג וסיווג החומרים, והשלב השלישי הוא פיתוח פלטפורמת הנגשת החומרים לציבור.

המיזם הוא שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית למרכז לאמנות יהודית, והוא מתאפשר בסיועו של משרד ראש הממשלה (תוכנית "ציוני דרך"), הקרן לספרי יודאיקה שהוקמה על ידי דייויד ב. קיידן במחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד וקרן רוטשילד (הנדיב) אירופה. תמיכה נוספת לפעילות המרכז לאמנות יהודית ניתנת על ידי ועידת התביעות (Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. (Claims Conference).

בקרוב יסתיים תהליך הדיגיטציה של כל הפריטים; עד שנת 2016 יונגש האוסף במלואו.

המרכז לאמנות יהודית הינו מרכז מחקר העוסק בתיעוד נרחב של האמנות והמורשת התרבותית החזותית של העם היהודי, במטרה לשמר מורשת זו לדורות הבאים.

המרכז הוקם על ידי חתן פרס ישראל, פרופ' בצלאל נרקיס ז"ל בשנת 1979, והוא ממוקם באוניברסיטה העברית בירושלים. מאז, במשך יותר משלושים שנה, המרכז הוציא לפועל פרויקט מקיף ורחב ממדים של תיעוד שרידי המורשת היהודית שנותרו לאחר מלחמת העולם השנייה ושנות השלטון הקומוניסטי. עד כה תיעד המרכז שרידים של מורשת יהודית בכ-42 ארצות.

החומר שנאסף נפרש על פני כל ההיסטוריה היהודית, וכולל תיעוד של הממצאים הארכיאולוגיים אשר נתגלו בארץ ישראל, כתבי יד עבריים מאוירים שנכתבו על ידי יהודי התפוצות, תשמישי קדושה ובניני בתי כנסת ברחבי העולם, ואמנות מודרנית – פרי יצירתם של אמנים יהודיים בימינו. התיעוד המלא כולל תצלומים של כל חפץ, ממדיו, שרטוטים ארכיטקטוניים של מבנים ותיאור מילולי. תשומת לב מיוחדת בתיעוד מוקדשת למרכיבים האיקונוגראפיים, הפניות למקורות טקסטואליים ולמנהגים מקומיים אשר חלקם כבר אינם קיימים.

כל האוספים המתועדים יחד מהווים את האינדקס האיקונוגרפי לאמנות יהודית ע"ש בצלאל נרקיס, אשר מאפשר לחוקר לעמוד על התפתחותו של כל נושא איקונוגרפי ועל הווריאציות שלו בציר הזמן ובמרחבים גיאוגרפיים שונים. במילים אחרות, המחקר המתווסף לתיעוד מעגן את החפץ בזמן ובתרבות היהודית המקומית בה נוצר. רוחב היריעה המכילה ומקיפה את כל ההיבטים של התרבות היהודית החזותית מעניקה לאינדקס לאמנות יהודית מעמד של המוזיאון היהודי הווירטואלי הגדול בעולם.

"איננו יכולים להחיות קהילות שאינן ועמן כל נכסי התרבות שלהן, אולם באפשרותנו לשמר את זכרן על ידי תיעוד ומחקר של תרבותן החזותית, על כל היבטיה" פרופ' בצלאל נרקיס ז”ל.

המורשת היהודית החזותית עומדת בפני סכנה

הרס וחורבן מאפיינים את מצבם של מאות בתי כנסת במזרח אירופה ושל עוד אלפים אחרים ברחבי העולם. המקומות ההרוסים עלולים להיפגע ממפגעי מזג האוויר, ולעתים להימחק כליל.

מסיבה זו בכל שנות קיומו של המרכז היו אנשיו במרוץ נגד הזמן, בניסיון מתמיד להגיע למקומות שבהם נותרו שרידים, לפני שאלה ימחקו. פעמים רבות אנשי המרכז הגיעו לשרידי מורשת יהודית ממש ברגע האחרון, לפני שדחפורים החלו לנגוס כתלים של בית כנסת מסוים או לפני שמבנה בית כנסת אחר נמכר כדלאי-ניידי לכל המרבה במחיר. גם אל תשמישי הקדושה צריך היה להגיע לפני שהוצגו במכירות פומביות רגע לפני שהם נעלמו מעיני הציבור.

בנוסף לזאת, במטרה להקיף כל היבט של התרבות היהודית החזותית, תועדו גם פריטים קיימים שלא נחשפו לציבור. כך למשל תועדו כתבי יד מצוירים עתיקים שהיו ספונים במרתפי ספריות או תשמישי קדושה שנחבאו במוזיאונים או באוספים פרטיים.

פרויקט הדיגיטציה של אוספי המרכז והנגשתו לציבור

כל התיעוד, ובכללו תיאורי טקסט מפורטים, תכניות אדריכליות וצילומים, נמצא בארכיוני האינדקס לאמנות יהודית ע"ש בצלאל נרקיס שהוא מאגר הנתונים הגדול, השיטתי והמקיף ביותר בעולם של אמנות יהודית. בשלב זה האינדקס מכיל כ-180‪,000 מסמכים על אודות פריטים מכל רחבי הגלובוס – ממטבע עתיק בודד ועד מתחם שלם של בתי כנסת.

אך החומרים החשובים והנדירים של המרכז נמצאים גם הם בסכנה: מפאת הזמן שבו נאספו הנתונים, רבים מהצילומים עצמם אינם ממוחשבים אלא נמצאים על גבי נגטיבים או שקופיות: לעתים אלה עלולים להתפורר וטרם עברו סריקה דיגיטלית ולכן אין להם העתק.


למיזם הדיגיטציה וההנגשה של המרכז לאמנות יהודית שלושה נדבכים: בשלב הראשון מתמקד המיזם ב"הצלה" של שקופיות שמצבן הפיסי מתפורר, ושימורן על ידי דיגיטציה. השלב השני הוא קטלוג וסיווג החומרים, והשלב השלישי הוא פיתוח פלטפורמת הנגשת החומרים לציבור.

העלאת ארכיוני המרכז לאתר האינטרנט של הספרייה הלאומית תשמר את כל החומר האצור בהם ובאותה עת גם תחשוף ותנגיש את אותו מידע יקר מפז אשר נאסף בעמל רב על ידי המרכז לאמנות יהודית.

בכך ייחשף רוחב היריעה של התרבות החזותית של קהילות שאבדו וכל העושר הרב הזה ישמר לדורות הבאים. ייפתחו אפשרויות למחקר אקדמי ועולם חדש יתגלה בפני דור צעיר שילמד להכיר את מורשתו ועולם ישן יעלה מאוב לאלה שעוד זוכרים אותו משחר ילדותם ונעוריהם.

השלב הנוכחי בפרויקט

כצעד ראשון אנשי המרכז סרקו והעלו לרשת עשרות אלפי שקופיות שבהן מופיעות יצירות אמנות יהודית מ-20 ארצות. בשלב השני נסרקו עוד למעלה מ-100,000 תמונות נוספות וכאלפי שרטוטים של בתי כנסת שהם הליבה של האוסף. פרטי האוסף המתועדים נחלקים ל-6 קטגוריות: אדריכלות הקשורה לאורח החיים היהודי (בתי כנסת, מקווה, בתי עלמין), אמנות יהודית עתיקה, אמנות יהודית מודרנית, כתבי יד מאוירים, תשמישי קדושה ואמנות הקשורה לבתי העלמין היהודיים (funerary). בהמשך העבודות יקוטלגו ויונגשו לקהל הרחב.

האוסף המוצג כעת לקהל הינו יחיד במינו ומשמעותי עבור כל חוקר של אמנות, היסטוריה ותרבות יהודיות, כמו גם לציבור המתעניין בעבר יהודי ובגנאלוגיה משפחתית.

פרויקט זה נעשה בשיתוף המרכז לאמנות יהודית עם הספרייה הלאומית ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד, בתמיכת קרן רוטשילד אירופה, משרד ראש הממשלה (התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - "ציוני דרך") ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד (בתמיכת הקרן לספרי יודאיקה של הספרייה שהוקמה על ידי דויד ב. קיידן). תמיכה נוספת לפעילות המרכז לאמנות יהודית ניתנת על ידי ועידת התביעות (Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. (Claims Conference).

בקרוב יסתיים תהליך הדיגיטציה של כל הפריטים; עד שנת 2016 יונגש האוסף במלואו.

 

פרטים אודות הפרויקט:

אתר המרכז לאמנות יהודית: http://cja.huji.ac.il/

‫(כרגע באנגלית בלבד)

 

אתר המרכז לאמנות יהודית בספריה הלאומית:

http://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/digitallibrary/cja/Pages/default.aspx

 

הספריה הלאומית- חיפוש באוסף:

http://merhav.nli.org.il/primo_library/libweb/action/search.do?&tab=defa...(freeText0)=cja

פרוייקטים נוספים

חכימא

חכימא

אין כמו סיפור טוב ללכת איתו בחיים ואנחנו בחכימא מבקשים לספר לכם סיפורים טובים.

אנחנו אוהבים את מעשיית החכמים הספרדית-מזרחית כי היא מיוחדת במינה. היא מלאת חכמה, נטועה בחיים, יש בה חום אנושי, עומק וקלילות ועולם ערכי עשיר ופתוח, והיא מבקשת ליצור עולם רוחני שקרוב מאוד להוויות היום-יום שלנו.

ולמרות שיש לסיפורים האלה כל כך הרבה לתת לנו - לצערנו לא רבים מכירים אותם. הסיפורים עברו מפה לאוזן, או שהם נחבאים בתוך ספרים נדירים, ואולם עד היום לא היה נסיון משמעותי לאסוף את הסיפורים למקום אחד ולהנגיש אותם לחברה הישראלית.

אז אחרי עבודה מאומצת אנחנו שמחים  להגיש לכם את חכימא.

הסיפורים שאספנו  עוסקים במשפחה, קהילה, ובערבות הדדית, בצדק וצדקה בתפילה וחגים ומנכיחים את הרוח הספרדית-המזרחית המתונה. הוספנו גם מאמרים סרטים, איורים, ופיוטים ואנו תקווה שנצליח במעט לתקן עיוות של דורות ולהנגיש בצורה חדשנית וקלה את אוצרותיה של התרבות היהודית- מזרחית.

לאתר חכימא

בית לזמר העברי

בית לזמר העברי

אתר "בית לזמר העברי", כשמו כן הוא, משכן לשירים עבריים. לכל שיר באתר יש "דף שיר" המכיל, נוסף על ביצועים ופריטים אחרים, גם נושאים קשורים, הערות תוכן ומילים, והכול מונגש בצורה נעימה וידידותית.בשלב ראשון, נבחרו לאתר כ-10,000 שירים, רובם המכריע משנות ה-50 וה-70 של המאה העשרים. השירים הנבחרים הוקלטו במקור ב"קול ישראל" וההקלטות הגיעו לספרייה לצורך הצלה ושימור. כיום, הדיגיטציה של האוסף מאפשרת גישה מקוונת לפריטים, אך בגלל מגבלות של זכויות יוצרים, אי אפשר להנגיש את כולו.האתר פותח צוהר למגוון מוזיקלי רחב ועשיר משנות הזוהר של הרדיו הישראלי. האוסף כולל שירים בסגנונות שונים: טנגו, ג'אז, מוסיקה אמנותית, ראשית הרוק, מוסיקה מזרחית ועוד.

"כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים

"כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים

מיזם "כתיב", המשותף ל"ציוני דרך", לספרייה הלאומית ולאגודת FJMS של אלברט ד' וננסי פרידברג, נועד להפוך את כתבי היד העבריים לנגישים לכל אדם מכל מקום בעולם. תמונות כתבי היד, יישמרו ויוצגו בטכנולוגיה המתקדמת ביותר ובאיכות הגבוהה ביותר וישמשו קהילות של חוקרים וקוראים. 

שימור מורשת התרבות החזותית ואמנויות הבמה בישראל

שימור מורשת התרבות החזותית ואמנויות הבמה בישראל

לאורך השנים צבר העם היהודי נכסי תרבות ומורשת רב