שיתוף

שימור מורשת התרבות החזותית ואמנויות הבמה בישראל

פרויקט חדש יוקדש לשימורה של מורשת התרבות החזותית ואמנויות הבמה בישראל לדורותיהם. הפרויקט יכלול תיעוד, דיגיטציה, שימור ומחקר של תחומי תרבות אלה, וכן חשיפתם של כל האוספים המתועדים לציבור הרחב

לאורך השנים צבר העם היהודי נכסי תרבות ומורשת רבים אשר מהווים מצרף משלים לאוצרות התרבות הייחודיים לארץ ישראל. חלק מנכסי תרבות אלו כוללים יצירות תאטרון, אדריכלות, מחול או מוסיקה אשר מציגות בשלל דרכים ואופנים את החתך ההיסטורי, התרבותי והאתנוגרפי של העם היהודי. יצירות אלה פעמים רבות לא זוכות להקלטה, שימור וקטלוג מסודרים ואינן מוצגות במוזיאונים. בשל כך קיים חשש שחלק מיצירות אלה ייעלמו מדפי ההיסטוריה ולא יזכו לשימור ולהכרה הראויים להן.

כחלק מתוכנית המורשת הלאומית, הוחלט לדאוג לתיעודה ושימורה של אותה מורשת אמנותית והנגשתה דרך פורטל ייחודי שיוקדש לנושא. מהות המיזם היא הקמת ספרייה דיגיטלית לאומית לתרבות החזותית בישראל אשר תעסוק בהנגשה, תיעוד ומחקר אקדמי של התרבות החזותית בישראל על גבי פלטפורמה דיגיטלית מקוונת ונגישה לציבור הרחב.

מטרת המיזם היא שימור אוספים של התרבות החזותית באופן בר קיימא תוך הבאת האוספים לסטנדרטים העכשוויים בתחום המידענות. סטנדרטים אלו הכרחיים בכדי להבטיח תוכן איכותי ונגיש אליו יוכלו להתחבר מאגרי מידע מקיפים ובין לאומיים נוספים.  תחומי הסטנדרטיזציה כוללים דרכי דיגיטציה (מכשור ואיכות), תיעוד וצילום של מסמכים, פריטי אומנות, מודלים, כרזות ומיצגים תלת- ממדיים, וכן שימוש במילונים קבועים ומוסכמים בהתאמה ישראלית ובהתאם למונחים ומושגים מקצועיים ובין-לאומיים.

במסגרת המיזם תוקם תשתית לאומית לניהול, קליטה והנגשה של אוספים בפלטפורמה דיגיטלית מקוונת ויבוצעו שיתופי פעולה עם מוסדות אומנותיים מובילים אשר להם מאגר מידע משלהם בתחום זה.

תכני הספרייה הדיגיטלית לא נועדו להחליף או להתחרות באלו שכבר קיימים ונגישים באתרים של מוסדות אחרים, אלא להשלים את המידע החסר ולהציע ידע מקצועי ובמה משותפת לתכנים אשר אינם נגישים כיום.

פרטים אודות הפרויקט:

אתר אינטרנט: טרם עלה

פרוייקטים נוספים

אתר חדש לילדים בפורטל ״על הגובה״

אתר חדש לילדים בפורטל ״על הגובה״

במסגרת הפרויקט של ״ציוני דרך״ יוקם אתר אינטרנט

ישראל נגלית לעין

ישראל נגלית לעין

"כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים

"כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים

מיזם "כתיב", המשותף ל"ציוני דרך", לספרייה הלאומית ולאגודת FJMS של אלברט ד' וננסי פרידברג, נועד להפוך את כתבי היד העבריים לנגישים לכל אדם מכל מקום בעולם. תמונות כתבי היד, יישמרו ויוצגו בטכנולוגיה המתקדמת ביותר ובאיכות הגבוהה ביותר וישמשו קהילות של חוקרים וקוראים. 

אתר הצפרות הישראלי

אתר הצפרות הישראלי

את פרויקט רשת מרכזי הצפרות הארצית יזמה החברה לה