שיתוף

שימור מורשת התרבות החזותית ואמנויות הבמה בישראל

פרויקט חדש יוקדש לשימורה של מורשת התרבות החזותית ואמנויות הבמה בישראל לדורותיהם. הפרויקט יכלול תיעוד, דיגיטציה, שימור ומחקר של תחומי תרבות אלה, וכן חשיפתם של כל האוספים המתועדים לציבור הרחב

לאורך השנים צבר העם היהודי נכסי תרבות ומורשת רבים אשר מהווים מצרף משלים לאוצרות התרבות הייחודיים לארץ ישראל. חלק מנכסי תרבות אלו כוללים יצירות תאטרון, אדריכלות, מחול או מוסיקה אשר מציגות בשלל דרכים ואופנים את החתך ההיסטורי, התרבותי והאתנוגרפי של העם היהודי. יצירות אלה פעמים רבות לא זוכות להקלטה, שימור וקטלוג מסודרים ואינן מוצגות במוזיאונים. בשל כך קיים חשש שחלק מיצירות אלה ייעלמו מדפי ההיסטוריה ולא יזכו לשימור ולהכרה הראויים להן.

כחלק מתוכנית המורשת הלאומית, הוחלט לדאוג לתיעודה ושימורה של אותה מורשת אמנותית והנגשתה דרך פורטל ייחודי שיוקדש לנושא. מהות המיזם היא הקמת ספרייה דיגיטלית לאומית לתרבות החזותית בישראל אשר תעסוק בהנגשה, תיעוד ומחקר אקדמי של התרבות החזותית בישראל על גבי פלטפורמה דיגיטלית מקוונת ונגישה לציבור הרחב.

מטרת המיזם היא שימור אוספים של התרבות החזותית באופן בר קיימא תוך הבאת האוספים לסטנדרטים העכשוויים בתחום המידענות. סטנדרטים אלו הכרחיים בכדי להבטיח תוכן איכותי ונגיש אליו יוכלו להתחבר מאגרי מידע מקיפים ובין לאומיים נוספים.  תחומי הסטנדרטיזציה כוללים דרכי דיגיטציה (מכשור ואיכות), תיעוד וצילום של מסמכים, פריטי אומנות, מודלים, כרזות ומיצגים תלת- ממדיים, וכן שימוש במילונים קבועים ומוסכמים בהתאמה ישראלית ובהתאם למונחים ומושגים מקצועיים ובין-לאומיים.

במסגרת המיזם תוקם תשתית לאומית לניהול, קליטה והנגשה של אוספים בפלטפורמה דיגיטלית מקוונת ויבוצעו שיתופי פעולה עם מוסדות אומנותיים מובילים אשר להם מאגר מידע משלהם בתחום זה.

תכני הספרייה הדיגיטלית לא נועדו להחליף או להתחרות באלו שכבר קיימים ונגישים באתרים של מוסדות אחרים, אלא להשלים את המידע החסר ולהציע ידע מקצועי ובמה משותפת לתכנים אשר אינם נגישים כיום.

פרטים אודות הפרויקט:

אתר אינטרנט: טרם עלה

פרוייקטים נוספים

הנגשת אוסף הוידאו של לשכת העיתונות הממשלתית

הנגשת אוסף הוידאו של לשכת העיתונות הממשלתית

מחלקת הצילומים של לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ)

ישראל נגלית לעין

ישראל נגלית לעין

אז – רשת ארכיוני ישראל

אז – רשת ארכיוני ישראל

במדינת ישראל קיימים מאות רבות של ארכיונים בעלי עניין ציבורי, היסטורי ולאומי מובהק, האוצרים מקורות היסטוריים שאין שני להם ומתארים את תולדות מדינת ישראל, את סיפורה מאז ראשית היישוב העברי ואת התנועות והאישים שפעלו בה. כמה עשרות מן המובילים שבהם מציגים כעת, במסגרת פורטל "אז", מיליוני פריטים הנחשפים לראשונה על גבי הרשת.

הנגשת תכנים מארכיון המדינה

הנגשת תכנים מארכיון המדינה

ארכיון המדינה הינו הארכיון הממלכתי של מדינת ישר