תוצאות חיפוש

חפץ נדיר ששימש למדידה אחידה של נפח, בן כ-2000 שנה, אשר התגלה לאחרונה בחפירות רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, מחזק את הסברה שהתגלתה כיכר העיר התחתונה של העיר מתקופת בית שני.המדובר בחלק של שולחן אבן אשר שימש לקביעת מידות נפח אחידות, שהתגלה בסמוך לרחבה מרוצפת גדולה ברחוב המדורג, אשר הוביל את עולי הרגל מבריכת השילוח אל הר-הבית.לדברי פרופ' רוני רייך, אשר חוקר את החפץ, "בשבר שולחן המדידות שנתגלה בעיר דוד, נותרו שניים מהשקעים החרוטים העמוקים, כשלכל שקע נקב קטן בתחתיתו. את הנקב שבתחתיתו ניתן היה לפקוק באמצעות אצבע, למלא את השקע נוזל כלשהו, להסיר את האצבע ולרוקן את החומר אל תוך כלי אחר, ולקבוע בכך את נפחו של הכלי, על פי התקן של שולחן המדידות. בצורה זו, יכלו סוחרים לבוא ולכייל את כלי המדידה שלהם לפי תקן אחיד".

(צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)

רייך מוסיף, כי, "מדובר בכלי נדיר. כלי אבן אחרים היו מאוד פופולאריים בירושלים של ימי הבית השני, אבל עד כה, התגלו בחפירות רק שני כלים למדידת נפחים - האחד התגלה בשנות ה70 של המאה הקודמת בחפירות הרובע היהודי, וכלי אחר נמצא בחפירות בשועפט, שמצפון לירושלים". לדברי הארכיאולוג ארי לוי, ממנהלי החפירה ברחוב המדורג מטעם רשות העתיקות, "בחפירות הרחוב המדורג בעיר דוד התגלו גם משקולות אבן רבות מאוד, ובערכים שונים. המשקולות שנמצאו שייכות לטיפוס שהיה אופייני בעיקר לירושלים. העובדה שהיו משקולות אופייניות לעיר, מעידה על הייחודיות של הכלכלה והמסחר בירושלים של ימי בית שני, ייתכן שבהשפעת המקדש". משקולות האבן עשויות כמעין כיכר פחוס, והן בגדלים שונים, המייצגים ערכים שונים של משקל. לדברי רייך, יותר מ90% של מכלול משקולות האבן מטיפוס זה, המונה כמה מאות בסך הכול, נמצא בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בירושלים הקדומה של ימי הבית השני: בכך הן מיוחדות ומייצגות תופעה ירושלמית מובהקת.חוקרי רשות העתיקות נחשון זנטון, מורן חג'בי ומידד שור, ממנהלי החפירה ברחוב המדורג מטעם רשות העתיקות, חשפו בשנים האחרונות רחבה מרוצפת גדולה ברחוב שעלה אל בית המקדש בימי בית שני, והם מציעים כי רחבה זו  שימשה ככיכר העיר התחתונה, בה התקיימה פעילות המסחר של ירושלים. לדברי ארי לוי, "שולחן תקני הנפח שמצאנו ומשקולות האבן שהתגלו בסמוך, מחזקים את ההערכה כי התקיימה במקום פעילות מסחרית ענפה, ואולי יש כאן כדי להצביע על קיומו של שוק". 

ארכיאולוגית רשות העתיקות הלן מכלין עם כלי המדידה על רקע הרחוב

ארכיאולוגית רשות העתיקות הלן מכלין עם כלי המדידה על רקע הרחוב (צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)

 

פרופ' רייך מוסיף, ש"ייתכן כי באזור זה של העיר שמימי הבית השני, היה מצוי משרדו של המפקח על המידות והמשקולות של העיר ירושלים- תפקיד שהיה מקובל בערים אחרות ברחבי האימפריה הרומית בעת העתיקה ואשר מוכר בתואר היווני אַגוֹרַנוֹמוֹס".

אתר מורשת לאומית עיר דוד: נחשף חפץ נדיר ששימש למדידה אחידה של נפח

האירוע יתקיים ביום חמישי, י"ח בתשרי תש"ף (ג' של חוה"מ סוכות), ה-17 באוקוטובר 2019, בין השעות 10:00-16:00.

הכניסה מרחוב הנשיא 3, ירושלים

במהלך היום יצא הנשיא לפגוש את המבקרים.

הכניסה חופשית

סוכת הנשיא תקושט ותעוצב בשיתוף משרד החקלאות ופיתוח הכפר.

 

  לצפיה בדף מונגש

 • יש להצטייד בתעודות זהות/ דרכון בלבד, לצורך זיהוי וכניסה לבית הנשיא. 
 • לא תותר הכנסת כלי נשק (שימו לב: אין עמדת הפקדה במקום). 
 • יש להימנע מלהגיע עם תיקים וחבילות.
 • האירוע מתקיים ברובו תחת כיפת השמיים, במקרה של מזג אוויר קיצוני - יש להתעדכן בתקשורת לגבי קיום האירוע.
 • מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית, לקבוצות מומלץ להגיע אחרי השעה 14:00.

 

אז מה מחכה לכם?

פעילויות משחק לכל המשפחה

סולמות וחבלים

היכנסו לנעליהם של עולי הרגל שעלו אל בית המקדש בירושלים והתמודדו בעצמכם עם האתגרים והמשימות שעמדו בפניהם בעת העתיקה.

פאזל תקופות

בתחנה זו תשתתף המשפחה כולה בסידור הסיפור בסדר הנכון, כדי לגלות את תמונת העיר ירושלים – מי היו שליטי העיר, שבנו והטביעו עליה את חותמם?

התנסות בשיטות בנייה קדומות

כיצד סיתתו את אבני הכותל? איך בנו את קשתות בתי העיר וכיצד חצבו את נקבת השילוח שבעיר דוד? כאן תוכלו להתנסות במלאכות בנייה קדומות ולגלות כיצד הכל התחיל!

התנסו בטכנולוגיה הלבישה המתקדמת בעולם!

כאן תתנסו ב- MyEye 2, טכנולוגיה שפותחה בירושלים ומעניקה עצמאות לעיוורים וללקויי ראייה, באמצעות מכשיר שמתחבר בקלות לכל משקפיים ומקריא טקסט, מזהה פרצופים, מוצרים, שטרות ועוד... 

 

קפיצה אל העבר - קרב דוד וגוליית

קרב דוד וגוליית

פעילות יצירה מרתקת לילדים, שבמסגרתה כל ילד יקבל מטבע ובעזרת עפרון יחרוט עליו את האיורים המעטרים את המטבע מימי מרד בר-כוכבא.המטבע המקורי עשוי כסף ומתוארך לשנה 133-134, שנתו השנייה של המרד. את המטבע תיקחו אתכם  הביתה למזכרת.

 

מטבעות בר כוכבא - פעילות יצירה לילדים

מטבעות בר כוכבא

פעילות יצירה מרתקת לילדים, שבמסגרתה כל ילד יקבל מטבע ובעזרת עפרון יחרוט עליו את האיורים המעטרים את המטבע מימי מרד בר-כוכבא.המטבע המקורי עשוי כסף ומתוארך לשנה 133-134, שנתו השנייה של המרד. את המטבע תיקחו אתכם  הביתה למזכרת.

 

סינון עפר ארכיאולוגי מחפירות עיר דוד – ירושלים הקדומה

סינון עפר

רוצים להיות ארכיאולוגים? חולמים לחשוף פיסות מעברה העתיק של ירושלים? כאן תוכלו לסנן עפר שנביא עבורכם, הישר מהחפירות הארכיאולוגיות של הגן הלאומי עיר דוד.

באמצעות שטיפת העפר במים, תמצאו ממצאים קטנים אבל חשובים: אבנים יקרות, מטבעות, ראשי חיצים, חרסים ועוד. מי יודע? אולי תמצאו אתם את התגלית הארכיאולוגית החשובה של השנה...

 

אוצרות - אוסף המכתבים הלאומי

אוצרות

יש לכם בבית מכתבים משפחתיים נוסטלגיים? הביאו אותם אתכם אל סוכת הנשיא וצרפו אותם לסיפורה של המדינה.

אוסף המכתבים הלאומי "אוצרות", נולד מתוך הרצון לשמר את הסיפורים האישיים המרכיבים את הסיפור הישראלי, ולשתף אותם עם דור העתיד. 

במסגרת האירוע ייסרקו המכתבים (המקור יישאר בידיכם כמובן) ויתווספו לאתר האינטרנט של המיזם. בדרך זו יישמרו המכתבים לעד ויהפכו להיות חלק מהסיפור ההיסטורי המשותף שלנו.

בתחנה זו גם ימתין כתב חידה לילדים.

"אוצרות" הוא מיזם משותף למרכז זלמן שזר ולתכנית "ציוני דרך" במשרד ירושלים ומורשת.

 

ישראל נגלית לעין

ישראל נגלית לעין

יש לכם בבית תמונות נוסטלגיות? אל תשכחו להביא אותן אתכם לבית הנשיא, שם נסרוק אותן והן יצורפו אל האלבום הדיגיטלי של המדינה, המספר את סיפור היישוב, המדינה, הארץ, תושביה ותולדותיה.

"ישראל נגלית לעין" הוא מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולשימור אלבומי התמונות שלנו. הדפדוף באלבומים הפרטיים מספק זווית הסתכלות אישית ולא מוכרת על דברי הימים – מקבץ של תמונות שנאספו על-ידי אדם, משפחה או קהילה, ומשרטטים את מסלול חיינו על רקע אירועי ההיסטוריה.המיזם "ישראל נגלית לעין" משותף ליד יצחק בן-צבי ולתכנית "ציוני דרך" במשרד ירושלים ומורשת.

 

בואו לשמוע ולרקוד לצלילי ההיסטוריה של ישראל ושל העם היהודי!

צלילי ההיסטוריה

הספרייה הלאומית מציגה – משמרים את אוצרות התרבות של ישראל בשיתוף משרד ירושלים ומורשת:

בית לזמר העברי – עשרות אלפי הקלטות של מוזיקה עברית

אתר הפיוט והתפילה – בשיתוף "סנונית" – עשרות אלפי פיוטים ותפילות מכל קהילות ישראל

רשת ארכיוני ישראל – מיליוני פריטי ארכיון מכל רחבי הארץ

האוסף הלאומי הדיגיטלי – סריקה והנגשה של אוצרות התרבות בתחומי עיצוב, תיאטרון, מחול ואדריכלות

450 שנות הספר העברי – אלפי ספרים נדירים בעברית עולים לרשת

 

שלום על ישראל! שחזור פסיפס בית הכנסת בעתיק ביריחו

שלום על ישראל

בתחנה זו, בהפעלת רשות העתיקות, תוסיפו אבן לפסיפס שמשלים את הכתובת "שלום על ישראל". הפסיפס מבוסס על קטע מרצפת בית הכנסת ביריחו המעוטר במנורה, לולב ושופר. הפסיפס המשותף הוא חלק מתכנית "פתוח לרגל עבודות שימור" שמטרתה חיבור הציבור לאתרי המורשת בישראל באמצעות הכשרת מנהיגות צעירה בתחום השימור וחיזוק הקשר בין המורשת והקהל הרחב.

 

מגלים אוצרות בסוכת הנשיא

2000 שנה אחרי חורבן בית המקדש בידי הרומאים וגלות היהודים מירושלים, נחנכה מחדש "דרך עולי הרגל"- הרחוב העתיק שהוביל את עולי הרגל לבית המקדש. בתום 6 שנות חפירות ארכיאולוגיות נחשף לראשונה מקטע באורך של 350 מ'. הרחוב נחפר בניהולה של רשות העתיקות, תוך שילוב עבודות הנדסיות רחבות היקף ברחוב שבעיר דוד, בגן הלאומי סובב חומות ירושלים. הפרויקט מתבצע במימון עמותת אל עיר דוד . בחודשים הקרובים תפתח הדרך לקהל הרחב. 

נחנך הרחוב המרכזי שהוביל לבית המקדש לפני 2000 שנה

בחודשים האחרונים, טיפלה רשות העתיקות בשיתוף הקהילות השכנות, באתרי מורשת אחדים שלהם ערך תרבותי והיסטורי רב, המתחברים יחד לפאזל ההיסטורי העשיר של כולנו. חשפנו ושימרנו בתי כנסת עתיקים ומתחמי מגורים יהודיים שנחפרו לפני שנים, והחזרנו אותם לתודעה ולתפקוד היומיומי של הקהילה הגרה סמוך להם.

שימור בתי כנסת עתיקים כחלק מפרויקט 'הצלת אתרי מורשת'

חותם אבן וטביעת חותם (בולה) המתוארכים לסוף ימי ממלכת יהודה - שעליהם חרותים שמות בכתב עברי קדום, התגלו בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בחניון גבעתי שבאתר המורשת הלאומית עיר דוד,  בירושלים. 

תגלית נדירה: בולה וחותם נושאים שמות עבריים בני 2600 שנה נחשפו בעיר דוד. הממצאים התגלו בתוך מבנה ציבור שחרב בחורבן בית ראשון ונחשף בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות ואוניברסיטת ת"א בחניון גבעתי בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים.

תגלית מרגשת מירושלים הוצגה לראשונה היום (ג') במסיבת עיתונאים של רשות העתיקות ומוזיאון ישראל: כתובת אבן יחידה במינה מתקופת בית שני (המאה ה-1 לפני הספירה), המציינת את שמה של ירושלים באותיות עבריות בכתיב מלא, כפי שהוא מוכר בימינו.

נחשפה כתובת אבן בת 2000 שנה המציינת לראשונה את שמה המלא של ירושלים

ירושלים של זהב:  עגיל זהב מרהיב, מעוצב בדמות חיה בעלת קרניים, המתוארך למאות ה-2-3 לפני הספירה (התקופה ההלניסטית), התגלה בחפירות הארכיאולוגיות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים. 

עיר דוד: עגיל זהב בן יותר מ-2000 שנה התגלה באתר המורשת הלאומית

עשרות אלפי מדליות וסמלים, מוטיבים ציוניים, פריטי מתכת, כסף וזהב, מזוזות ופריטי יודאיקה, חותמות, הטבעות ומדליות – אוסף נדיר ועצום שמספר את תולדותיה של המדינה מימי המנדט, נפרש לעיני המבקרים במוזיאון המרגש "מורשת צאן ברזל" שבקיבוץ צאלים. 

נחנך מוזיאון "מורשת צאן ברזל"

לרגל יום העצמאות, רשות העתיקות חושפת לציבור את שביל הסנהדרין – שביל אינטראקטיבי יחיד מסוגו שמכשירים וחופרים אלפי בני נוער, ומוגש למדינה לכבוד שנת עצמאות ה-70. השביל ילווה באתר אינטרנט אינטראקטיבי (אפליקצית (WEB יחיד מסוגו בארץ, שישמש כ"מדריך שביל עצמאי" זמין בנופים המרהיבים של הגליל, ויציע חווית טיול אחרת למשפחות, ליחידים ולקבוצות. השביל - פרויקט הדגל החינוכי-תיירותי של רשות העתיקות - בוצע בשיתוף עם התכנית "ציוני דרך" במשרד ירושלים ומורשת, משרד האוצר, מנהל חמ"ד ואגף של"ח במשרד החינוך, עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, ועוד. 

"שביל הסנהדרין" האינטראקטיבי מוגש למדינה לכבוד שנת ה-70 למדינת ישראל

מורשת א'

       
מס שם הפרוייקט מיקום תיאור הפרויקט
1 אמץ אתר א'- רשות העתיקות כל הארץ פעילות חינוכית ציבורית כחלק מפרויקט פעיל בשלושה תילים בשיתוף עם הרשויות המקומיות
  אמץ אתר ב- רשות העתיקות  כל הארץ פעילות חינוכית ציבורית כחלק מפרויקט פעיל בשלושה תילים בשיתוף עם הרשויות המקומיות
  ארמונות החשמונאים יריחו שימור האתר
19 בית שערים בית שערים סיפור המנורה
18 גוש עציון- אמות המים גוש עציון שדרוג והתאמה למבקרים
4 גמלא שלב א' גולן שיקום כביש מסוכן להנגשת האתר
29 גריזים הר גריזים שיקום, שימור ופיתוח הגן הלאומי שנפתח מחדש לקהל, קבר יוסף + מעמד הברכה והקללה המקראי
2 הרודיון גוש עציון טיפול כללי באתר, שימור ושחזור קבר הורדוס וחדר אחמים ואמצעי המחשה והקרנות
  הרודיון ב' גוש עציון  
16 חמת טבריה (בית הכנסת) טבריה קירוי בית הכנסת ומיצג מולטימדיה
8 יודפת העתיקה יודפת הסדרת האתר, שימור שחזור, פיתוח במקביל לחפירה ארכיאולוגית נקודתית
6 ירושלים- בור ירמיהו בעיר דוד ירושלים יצירת מוזיאון קרית השלטון בימי דוד המלך
15 ירושלים- חומות העיר העתיקה ירושלים שיקום ושדרוג טיילת החומות
7 ירושלים- חפיר מצודת מגדל דוד ירושלים שימור החפיר, הכשרתו לביקורים ויצירת חוייה
14 ירושלים- עיר דוד ירושלים הקמת חוויה לילית הכוללת מערך כניסה ומיצג על גבי העתיקות
11 מודיעין- אום אל אומדן עיריית מודיעין שימור ופיתוח האתר לביקורי קהל 
9 מודיעין עלית- אתר מורשת לציבור החרדי מודיעין עלית שימור, שחזור ופיתוח האתר בשילוב עם הקהילה- והכשרתו לביקורי קהל.
26 נאות קדומים נאות קדומים  הקמת החוויה הלילית בנאות קדומים המספרת את סיפורה של הארץ
21 נבוריה- בית הכנסת יער ביריה שחזור ושימור בית הכנסת נבוריה כולל אמצעי המחשה
17 סוסיא סוסיא הקמת מערך כניסה ותצוגות, שחזור בית הכנסת (ארון הקודש)
  סוסיא שלב ב סוסיא דרך המערות
  סרטבא (מבצר אלכסנדריון)    
28 עיי המערות  חצור הגלילית מערות קבורה מימי בית שני, שיקום מערות, מסלול ביקור
25 עכו- בית כנסת הרמח"ל עכו המשלול היהודי בעכו +הקמת מרכז למבקרים בבית כנסת הרמח"ל
20 ציפורי ציפורי הצגת סיפורו של ר' יהודה הנשיא וחתימת המשנה
10 צפת- בית הקהל- צוהר לצפת במאה ה-16 עיריית צפת שימור ושיקום החללים ליצירת מרכז חוויתי הממחיש את חיי הקהילה בצפת 
24 קצרין- מוזיאון עתיקות הגולן קצרין מוזיאון מרכזי לעתיקות הגליל והגולן בתקופת המשנה והתלמוד
3 רמה"ג-  עין קשתות (אום אל קנטיר) גולן שיחזור והשמשה של בית הכנסת פיתוח נופי, פיתוח איזור המעיין וכביש הגישה
27 רמה"ג- דיר עזיז א' דיר עזיז שיקום ושימור בית הכנסת ומרחב המעיין
  רמה"ג- דיר עזיז ב' דיר עזיז הנגשה והצללה
30 שעריים- תל כייפא עמק האלה תכנון גן לאומי עמק האלה, ועבודות פיתוח בתל קייפא
  גן ארכיאולוגי- הקריה תל אביב תל אביב הכשרת ארבעה מוקדים בבסיס הקריה בתל אביב, שיתנו הצצה לכמה מסוגי הערים שהיו מן החשובות בתולדותיה של ארץ ישראל
23 תל גזר- מפעל המים  תל גזר שיקום והצלת מפעל המים והכשרתו לביקורי קהל
22 תל דן תל דן שימור והגנה על השער הכנעני
1 תל לכיש חבל לכיש אתר קולט קהל, המחשה, מרכז מבקרים, מבנה השער, שימור ושחזור במצודה ובתל
5 תל ערד ערד "הצלה"- שיקום ושימור מבנה המקדש הישראלי בתל
12 תל שילה מוא"ז מטה בנימין השלמת חפירות ושימור, פיתוח האתר לקליטת קהל, פיתוח אמצעי המחשה ותכנית חינוכית. 
  תל שילה ב' מוא"ז מטה בנימין השלמת חפירות ושימור, פיתוח האתר לקליטת קהל, פיתוח אמצעי המחשה ותכנית חינוכית. 
       
       
       
שימור אתרים    
מס שם הפרוייקט   תיאור הפרויקט
128 באר שבע- באר אברהם באר שבע אתר ביקור טכנולוגי בבית אברהם
  באר שבע- מרכז לאומי נגב באר שבע מרכז מבקרים להתיישבות בנגב
139 בארות יצחק שבנגב מ.א. שער הנגב (נחל עוז) הקמת מרכז מבקרים ושימור מגדל המים כולל דרכי גישה
159 בארי - אתר נחאביר מ.א. אשכול שיקום מגדל המים ושילוט חוץ בשיתוף קק"ל
166 בית אוסישקין - שער לשביל ישראל מ.א. גליל עליון (קיבוץ דן) הפיכת בית אוסישקין לשער לשביל ישראל כולל מיצג ושדרוג התצוגות
149 בית אשל באר שבע תצוגות במתחם מצפה בית אשל בפארק באר שבע
101 בית העצמאות תל אביב שדרוג מלא של בית העצמאות
103 בית לוחמי הגטאות קיבוץ לוחמי הגטאות שדרוג התערוכות והקמת תערוכת אייכמן ושיקום הארכיון
133 בית מורשת הדרוזים- דלית אל-כרמל כרמל שימור ותצוגה ב+בית אוליפנט (אימבר) ההמנון ומורשת הדרוזים
109 בית עלמין כנרת כנרת טיפול בתשתיות, אמצעי המחשה, שירותים וחניה
164 גבולות- מצפה גבולות  מ.א. אשכול שיקום מבנה הבטחון והתאמת המקום לפעילות שדה
148 גבעת ברנר- שובך היונים מ.א. ברנר שיקום שימור והצגת נושא היונאות בכוחות הבטחון
150 גדרה- שימור מתחם הבילויים גדרה יישום תכנית האב לשימור ופיתוח רחוב הראשונים בגדרה
129 גשר הישנה קיבוץ גשר שחזור בית הילדים והפיכתו לאולם פעילות
325 גשר הישנה קיבוץ גשר תצוגות בבית הילדים והפיכתו לאולם פעילות
108 דגניה- בית א.ד גורדון דגניה שדרוג המוזיאון, התצוגות, המבנה הניהולי
155 הישוב הציוני הראשון בים המלח מ.א. מגילות סיפור מעבר בני ישראל מעבר הירדן לארץ והתיישבות ים המלח
144 זכרון יעקב - בית המעין ובית הקשתות/בריכת בנימין זכרון יעקב שיקום ושימור בית המעיין כולל המעיין עצמו, תצוגה והכשרה למבקרים
151 חדרה- בית הספר הראשון חדרה שיקום וטיפול במכלול החאן ובית הכנסת הגדול בחדרה
119 חומה ומגדל גן השלושה הפיכת האתר לנגיש וחוויתי יותר באמצעות פיתוח שיירת ההקמה של הישוב 
107 חצר כנרת מושבה כנרת הקמת מבנה מבואה- בשלבים הבאים המשך הקמת המוזיאון
157 חצר כנרת - אגף המשקי מ.א. עמק הירדן השלמת מבנה החצר כולל תצוגות ותכנית חינוכית מחודשת
330 חצר כנרת- תכנון חיזיון לילי מ.א. עמק הירדן מיצג לילי
163 חצר תל חי מ.א גליל עליון הקמת מבנה המבואה להשלמת חווית הביקור באתר
126 טבריה- מתחם הרמב"ם טבריה שימור בית  אלומות למרכז מבקרים
105 טבריה- בית הכנסת וחצר סניור טבריה הצלת מבני החצר ושימורם
125 טבריה- חצר היהודים טבריה טיפול במתחם בתי הכנסת ליצירת חוויה תיירותית
112 יד מרדכי- גבעת הקרב יד מרדכי שימור ושחזור שדה הקרב, תעלות קשר, והקמת מרכז המחשה בכניסה לאתר
167 יחיעם- שיירת יחיעם מ.א. מטה אשר טיפול במשוריינים וחיבור המסלול למכלול קק"ל בסמוך
158 יפו- מכלול המורשת היהודית תל-אביב-יפו הסיפור היהודי ביפו כולל בית הכנסת, בית הקברות וכו'
140 יפעת- המוזיאון לראשית ההתיישבות  מ.א. עמק יזרעאל טיפול בתצוגות ושדרוג המוזיאון לביקורים
168 ירוחם - מוזיאון חוצות עתיד במדבר ירוחם שילוט וסיפורה של העיר במרחב הציבורי
104 ירושלים- בית הכנסת עדס ירושלים הצלת ציור הקיר של שטרק
132 ירושלים- בית לוי אשכול  ירושלים שיקום בית לוי אשכול ושילוט חוצות של שכונת רחביה
115 ירושלים- בית ש"י עגנון ירושלים הקמת תצוגת קבע על חייו של הסופר
123 ירושלים- גבעת התחמושת- פיתוח מיידי ירושלים שיקום הגבעה, פיתוח שבילים - חלק ממיזם רחב עתידי
124 ירושלים- גבעת התחמושת-תכנית אב ירושלים היכל ההנצחה, שדרוג המוזיאון, שיקום גבעת הקרב
122 ירושלים- היכל ההנצחה- הר הרצל ירושלים הקמת היכל הנצחה לאומי לחללי צה"ל
121 ירושלים- טחנת הרוח  ימין משה חידוש מנגנון ההפעלה של טחנת הרוח.  
154 ירושלים- מוזאון אסירי המחתרות  ירושלים חידוש תצוגות המוזיאון
114 ירושלים- צריף הנשיא ירושלים שיקום ושימור צריפי יצחק בן צבי
141 ירושלים- שכונת "רחובות" (הבוכרים) ירושלים שיקום הארמון ושילוט במרחב הציבורי
136 ירושלים - בית הרב קוק ירושלים חידוש התצוגה והתאמת האתר לביקורי קהל
  ירושלים - בית הרב קוק ב    
110 כפר עציון- מרכז מבקרים  גוש עציון שדרוג המיצג האור קולי ושדרוג תשתיות
169 כפר עציון- מרכז מבקרים ב' גוש עציון שדרוג המיצג האור קולי ושדרוג תשתיות
  כפר עציון- מרכז מבקרים ג' גוש עציון שדרוג המיצג האור קולי ושדרוג תשתיות
160 ירושלים- מוזיאון חצר הישוב הישן ע"ש קפלן ירושלים שיקום תצוגות במוזיאון חצר היישוב הישן והתאמתו לביקורים
168 מזכרת בתיה- בית מוהליבר ירושלים  
142 מערת המכפלה - הנגשה קרית ארבע הנגשת מערת המכפלה ושדה המכפלה לאנשים בעלי צרכים מיוחדים
102 מצודת כ"ח א' צומת כ"ח הקמת מוזיאון הנצחה לקרב הכ"ח "הרעות"
328 מצודת כח ב'   סיום הפרוייקט
131 מקוה ישראל- פרוייקטים ללא שיפוט יישום תכנית האב למכלול ההיסטורי
116 מקווה ישראל-תכנית אב  מקווה ישראל במסגרת הכנת תכנית אב התכנית תממן שיקום ושימור המתחם ההיסטורי
138 ניצנים - יד לאשה הלוחמת מ.א. חוף אשקלון הקמת תצוגה לנושא האשה הלוחמת במלחמת השחרור
156 סדום - שיקום מחנה העובדים ההיסטורי מ.א. תמר שיקום והצגת מחנה העובדים בסדום בשיתוף וניהול מי"ה
152 עין שמר - מוזיאון הקיבוץ מ.א. מנשה הקמת מוזיאון מרכזי למורשת הקיבוץ החומרי והרוחני
145 עתלית - מחנה המעפילים מ.א. חוף הכרמל עבודה על פי תכנית אב להעצמת אתר ההעפלה
137 פקיעין - מורשת יהודי פקיעין פקיעין טיפול ושימור הגרעין ההיסטורי כולל בית הכנסת, בית זינאתי ועוד
161 פתח תקווה- מוזאון לתולדות פ"ת בית פיק"א  פתח-תקוה מוזיאון לתולדות פתח תקווה במרכז ההיסטורי 
113 צאלים- מורשת צאן ברזל צאלים הקמת מוזיאון מורשת צאן ברזל של קרצ'מר
327 צאלים- מורשת צאן ברזל צאלים השלמת המיזם- תוספת בעקבות צוק איתן
106 צמח- תחנת הרכבת  צומת צמח הצלת המבנים והשמשתם לפקולטה ללימודי א"י
117 קסטל מבשרת ציון שדרוג האתר הקיים כולל: פיתוח שבילים, תצפיות, שילוט ומופע אור-קולי 
147 קרית שמונה- מוזיאון לתולדות קרית שמונה שיקום ושימור המעברה והמוזיאון ההיסטורי בפארק ה"זהב"
120 ראש פינה- בית פיקא מועצה מקומית ראש פינה הפקת חיזיון חדש, במספר שפות לקהלי יעד שונים , שימור הארכיון והסדרתו לביקורים 
143 ראשון לציון- מיזמים בעיר ההיסטורית  ראשון לציון שיקום ושימור בית הכנסת, בית לונדון ושילוט המרחב הציבורי, הקמת מוזיאון השפה העבית בבי"ס חביב
135 רביבים - מצפה רביבים מ.א. רמת הנגב בניית מודל המצפה ומאגרי המים להשלמת חווית הביקור
153 רוחמה - אתר הראשונים מ.א. שער הנגב (קיבוץ רוחמה) טיפול במתחם הראשונים, תצוגות, טיפול בבאר המים ומבנה הבטון
  רחובות- בית הכנסת    
162 רמלה - מוזיאון רמלה רמלה מוזיאון לתולדות רמלה
118 שדה בוקר- צריף בן גוריון שדה בוקר חידוש התערוכה והעצמת חוויית הביקור 
167 שדה בוקר- צריף בן גוריון שדה בוקר  
111 שדות ים- מוזיאון חנה סנש שדות ים שדרוג מלא של המוזיאון והצגת פריטיה האישיים
127 שדרות- מרכז מבקרים שדרות סיפורה ההסטורי של שדרות עד היום כולל בית הגבורה
130 תל אביב- בית בן גוריון תל אביב שיקום והצלת הבית
134 תל אביב- גני שרונה תל-אביב-יפו הסיפור התת קרקעי (פריסקופים) סיפורי הקמת מוסדות הבטחון
146 תל אביב -בית הקברות טרומפלדור ונחלת יצחק  תל-אביב-יפו שיקום וטיפול בבתי העלמין הישנים בתל אביב (מייסדי תל אביב והסביבה, וחללי האלטלנה)
165 תל יוסף- בית טרומפלדור מ.א. גלבוע (קיבוץ תל-יוסף שיקום ושימור בית יוסף טרמפלדור והכנסת פעילות לבית
       
       
       
לא מוחשי      
       
מס שם הפרוייקט מיקום תיאור הפויקט
201 רשת ארכיוני ישראל כל הארץ הקמת פורטל מרכזי לארכיוני ישראל כולל מערכת דיגטציה בהשתתפות הגנז והאיגוד
202 ארכיון המוסיקה הישראלית ירושלים הצלה ואיסוף אוספי המוסיקה הישראלית בת זמננו
203 ארכיון יד טבנקין רמת אפעל שיקום והצלת אוספים, דיגיטציה של סרטים סלילים תמונות ונמסמכים העלאה לאינטרנט
204 העיר הנגלית אל העין כל הארץ יצירת סיפור המקום בערים נבחרות באמצעות איסוף תמונות מפרטיים קטלוגם והנגשה באינטרנט
205 המגוון הביולוגי- צפרות כל הארץ שדרוג מערך המידע, הקמת מרכז צפרות במעגן מיכאל
206 לאסוף את השברים, לראות את הקולות" כל הארץ תיעוד ושימור מורשת ניצולי השואה החיים בישראל
207 ניטור ושימור המגוון הביולוגי- המאר"ג כל הארץ תכנית לאומית לניטור המגוון הביולוגי בשטחים פתוחים
208 הארכיון המנדטורי של רע"ת רוקפלר דיגיטציה של הארכיון והנגשתו לציבור באמצעות אתר ייעודי.
209 ארכיון רשות השידור (כולל הגדלה של המיזם בוועדת היגוי מס' 7)   הצלת חומרי המורשת ודיגיטציה שלהם. מימון בעיקר דרך הרווארד. התכנית תממן פיילוט - תשתית לדיגיטציה, אחסון קטלוג והנגשה
211 תיעוד דור תש"ח כל הארץ פיילוט של כ- 1000 ראיונות וקטלוג שלהם, והקמת מאגר מידע אלקטרוני מונגש לציבור 
212 מערכות שימור אקלים וכיבוי אש בארכיונים כל הארץ טיפול הגנתי ל10 ארכיונים שלא מטופלים ברא"י
213 ארכיון ההעפלה עתלית איסוף ושימור המידע הארכיוני דיגיטציה של המאגר והנגשתו לציבור 
214 שימור מיני צמחים בהכחדה כל הארץ הקמת "בנק" גנים, גני מקלט ואמצעים נוספים להגנה על מינים נכחדים באמצעות הרט"ג
215 הארכיון המרכזי לאמנות יהודית אונ' עברית קטלוג מחשוב ודיגיטציה של האוסף בעל החשיבות העולמית לתחום האומנות היהודית
216 דיגיטציה והנגשת אוספי המוזיאונים כל הארץ מחשוב צילום והנגשה של אוספי המוזיאונים בתחום המורשת הלאומית
217 אמץ אתר- מועצה לשימור אתרים  כל הארץ פיילוט שמטרתו חינוך לשימר, טיפול באתרים, הגברת מעורבות הקהילה ואחריותה לאתרים הסמוכים אליה - המועצה שימור אתרים
218 הכשרת מדריכים ומנהלים באתרי מורשת כל הארץ הקמת תכנית להכשרת מנהלים ומדריכים באתרים לשם העצמת חווית הביקור ולשיפור תפקוד האתרים מבחינה ניהולית
219 הנגשת חמרים מארכיון המדינה ירושלים דיגיטציה והנגשת אוספים ותמונות בעלי עניין ציבורי רחב הנמצאים בארכיון המדינה
220 העיר הנגלית אל העין - הרחבה כל הארץ פרוייקט קהילתי וייצוגי לתיעוד, גיבוי והצלה של תמונות היישוב, המדינה והארץ באמצעות תושביה
221 הזמנה לפיוט   הקמת פלטפורמה חדשה לתשתיות הספריה שתכיל את עולם התפילה והפיוט
222 יד ושם - לאסוף את השברים לראות את הקולות שלב ב' ירושלים המשך המיזם לאיסוף הפריטים להנצחת השואה
223 מיזמים בארכיון הציוני ירושלים תרגום מכתבי הרצל והנגשתם, שיפוץ מבואת הכניסה
224 אתר הילדים ברשת "על הגובה"   הקמת תשתית ווירטואלית להנגשת אתרי המורשת הלאומית לילדים ברשת – "על הגובה"
225 הנגשת המילון ההיסטורי האקדמיה ללשון הנגשת מפעל המילון ההסטורי לציבור הרחב. כיום סגור לחוקרים בלבד.
226 הנגשת אוסף הוידאו של לע"מ   דיגיטציה, אירכוב והנגשה של מאגר הוידיאו כולו לציבור הרחב, ללא תשלום.
227 שימור מורשת התרבות החזותית אונ' עברית תכנון הקמת ספרייה דיגיטלית לאומית אשר תיוחד לתרבות החזותית, ולאומנויות הבמה בישראל.
228 פורטל מלחמת העצמאות   פיתוח פורטל מורשת, שיספק מידע נגיש לציבור בנושא קרבות מלחמת העצמאות.
230 אפליקציית שיחור   אפליקציות ל 5 יעדים לטסים לחו"ל. בעקבות אתרי הציונות
231 כתבי היד היהודים ירושלים דיגיטציה והנגשת כתבי היד היהודים מכל העולם
232 אוספי הטבע הלאומיים תל-אביב שימור והנגשת אוספי הטבע 
320 ארכיון גלי צהל   דיגיטציה והנגשה של הארכיון

 

מורשת ב'

       

מורשת מוחשית- לאומי

   
       
מס שם הפרוייקט מיקום תיאור הפרויקט
1 אילת אום רשרש דרום הקמת מרכז מורשת המספר את סיפור כיבוש אילת ב 48 והנפת דגל הדיו באום רשרש
4 ארמונות החשמונאים-שלב ב יו"ש  המשך שימור הארמונות ייצוב הנחל המאיים על הארמונות וקידום דרך גישה למקום.
5 בית אל- חלום יעקב יו"ש שדרוג חוויתי, פיתוח והעצמה של אתר "חלום יעקב". 
6 בית בן גוריון תל אביב תכנון פיתוח והרחבת בית בן גוריון, יצירת תוכן.
7 בית הבטון בירקון  מרכז שימור ושחזור משאבות המים ההסטוריות, השמשה לקהל.
8 בית הכנסת ''הסיניור'" וחצר ניניו - טבריה צפון  שימור, שיקום ופיתוח. הקמת מרכז לפייטנות.
9 בית העצמאות תל אביב הקמה מחדש של בית העצמאות ברחוב רוטשילד 16
10 בית השיטה- בית החגים צפון  הקמת מרכז מורשת החג הארצישראלי- "בית החגים".
11 בית ויצמן מרכז הפקת סרט חדש על תרומתו של חיים ויצמן להקמת המדינה ולמדע.
12 בית יגאל אלון צפון  שדרוג מרכז המבקרים והקמת תצוגה מוזיאלית.
13 בית כנסת חב"ד - חצר היהודים, טבריה צפון  יצירת מרכז מבקרים "מרכז חצר היהודים" בבית הכנסת.
14 בית עלמין מזכרת בתיה מרכז הסדרת בית העלמין לביקורים והכנסת תכני מורשת נוספים כגון מסבירן שילוט וכו' לספר את סיפורו של מבשר הציונות הרב מוהליבר
15 בית שביתת הנשק דרום יצירת תצוגה בתוך המבנה הקיים בתנאי סביבה פתוחה, וחיבור פיזי לאתר חץ שחור.
16 בית שטורמן צפון  שיפוץ הנגשה והתחדשות בית שטרומן.
17 ביתר עילית יו"ש הקמת מרכז מבקרים לנושא עתיקות ביתר וסיפור הרוגי ביתר השמשת מערות החשמונאים ופיתוח הגן הארכיאולוגי.
18 ברעם - בית הכנסת העתיק צפון  שימור, שחזור ופיתוח בית הכנסת ופריטים שסביבו, הצבת אמצעי המחשה והדרכה.
  גוש דן- בית הקברות נחלת יצחק (שלב ב') * מרכז  שלב ב'- שיקום ושימור המצבות בחלקת חללי אלטלנה והאצ"ל בבית הקברות נחלת יצחק
19 דלית אל-כרמל - בית מורשת הדרוזים חיפה שיקום ושימור, תצוגת מולטימדיה וסרטים.
20 זכרון יעקב – מורשת אהרונסון  חיפה שדרוג בית משפחת אהרונסון וחוות הנסיונות בעתלית.
21 חצר כנרת- החוויה הלילית צפון  יצירת חוויה אור קולית לילית.
22 טיילת החומות ירושלים ירושלים הקמת מתווה תוכן בטיילת החומות
23 טירת צבי- חצר הטירה צפון  הקמת מרכז מורשת חינוכי חוויתי המספר את חלקה של תנועת הקיבוץ הדתי – "תורה ועבודה", בהתיישבות ובשמירה על גבולות "המדינה שבדרך.
24 יגור- מסלול מורשת חיפה שיקום ושיפוץ מתחם המשטרה הבריטית.
25 יודפת העתיקה  צפון  הרחבת ההמחשה של הקרב על יודפת.
26 ירושלים- החומה הרחבה ירושלים שימור ארכאולוגי, הנגשת הממצא ויצירת מיצג חוויתי.
27 ירושלים- משכנות שאננים ירושלים הקמת תוכן במרחב הפתוח בסביבת המרכבה וטחנת הרוח של מונטיפיורי בשיתוף קרן ירושלים
* ירושלים - הרובע ההרודיאני ירושלים פיתוח שימור והצגת הרובע ההרודיאני
28 כורזים העתיקה  צפון  שימור והסדרה באתר, המחשה בביה"כ ובכפר העתיק.
29 כפר הרוא"ה - בית הציונות הדתית מרכז הקמת "בית הציונות הדתית". 
30 כפר השילוח- בית הכנסת ירושלים שימור ושיקום בית הכנסת "אוהל שלמה" בכפר השילוח.
31 מגדל דוד - שדרוג המוזיאון ירושלים שדרוג משמעותי של המוזיאון. חידוש תצוגות, הקמת מבואת כניסה חדשה, חיבור לקישלה ועוד.
32 מגדל צדק  מרכז הסדרת מסלול ביקור בשטח כבשני הסיד הקדומים ויצירת תוכן בנושא החציבה והמחצבות.
33 מגילות מדבר יהודה - נחל צאלים דרום השלמת המחקר הרב-תחומי והרב-תקופתי של מכלול המערות הגדול בנחל צאלים, והבאתו לפרסום כספר ערוך.
34 מדעטק סליק חיפה הקמת מרכז מבקרים חוויתי "המעבדה הסודית בסליק שבמדעטק.
35 מוזאון ארצות המקרא ירושלים פיתוח והעצמה של התצוגה, מולטימדיה בגלריה המרכזית המהווה גלריית ארץ ישראל בתקופת התנ"ך. 
36 מוזיאון אסירי המחתרות - משרד הביטחון - ירושלים ירושלים שיקום מבנה המוזיאון וחידוש התצוגה במוזיאון ארצות המקרא
37 מוזיאון ארץ ישראל תל קסילה תל אביב שיקום ופיתוח תל-קסילה, אתר ארכאולוגי במוזיאון א"י בתל אביב.
38 מוזיאון האצ"ל בתש"ח - משרד הביטחון - תל אביב תל אביב שידרוג וחידוש המוזיאון והתצוגה בשיתוף משהב"ט
2 מוזיאון ההגנה בית גולומב - משרד הביטחון - תל אביב תל אביב שידרוג וחידוש המוזיאון והתצוגה בשיתוף משהב"ט
39 מוזיאון הלח"י בית יאיר שטרן - משרד הביטחון - תל אביב תל אביב שידרוג וחידוש המוזיאון והתצוגה בשיתוף משהב"ט
40 מוזיאון הרכבל הר ציון  ירושלים שדרוג המוזיאון וחידוש/הוספת תצוגות.
41 מוזיאון מורשת לילדים מודיעין מרכז הקמת מוזיאון מורשת לילדים בלב העיר המתפתח במודיעין
42 מוזיאון פלוגות הכותל ירושלים הקמת תצוגה חדשה במוזיאון פלוגות הכותל המספר את סיפרם הייחודי של הפלוגות ותקיעת השופר בכותל בתקופה הבריטית
43 מזכרת בתיה- בי"כ מרכז  ייצוב הנדסי של מבנה בית הכנסת.
44 מטולה- מוזיאון תולדות הישוב בית האיכר  צפון  שדרוג מוזיאון תולדות הישוב "בית האיכר".
45 מכון איילון- מבואת כניסה ותנור מרכז הרחבת מבואת הכניסה לקבלת קהל.
46 מכון המקדש ירושלים הפקות מולטימדיה.
47 מערת המכפלה – מציאות מדומה יו"ש יצירת סיור מציאות מדומה במערת המכפלה.
48 מצודת יואב- חטיבת גבעתי דרום חידוש תצוגות בדגש על מורשת חטיבת גבעתי וכן מופע אור קולי על קירות המצודה מבחוץ.
49 מרכז אמונת ארץ ירושלים הקמת מבואה לנושא מצוות התלויות בארץ וגלריה בנושא מסע המושבות של הרבנים לסיוע לאנשי ההתיישבות העובדת
50 מרכז מורשת הנח"ל חיפה הקמת תצוגה מוזיאלית אטוקטיבית של מורשת הנח"ל ותרומתו למדינה. פעילויות: הדרכות והרצאות, פעילות שדה, מיצג חוויתי באודיטוריום.
51 מרכז מורשת ז'בוטינסקי תל אביב הקמת מרכז מורשת ז'בוטינסקי 
52 משמר הירדן הישנה צפון  הקמת מרכז מבקרים במשמר הירדן הישנה.
53 נבי סמואל יו"ש שילוט והמחשה באתר, הפקת סרט.
54 נהלל- בית העם צפון  שימור בית העם בנהלל והקמת תערוכה בנושא אדריכלות ההתיישבות בדגש על ריכרד קאופמן
55 נווה אילן – גבעה היסטורית ירושלים שיקום ושחזור המבנים בגבעה ההסטורית, פיתוח מוקד תיירותי ומרכז מבקרים.
56 נחל עוז- מרכז מבקרים חקלאות הנגב דרום הקמת מרכז מבקרים לתפוא"ד וירקות, חקלאות בנגב ומורשת ההתיישבות.
57 נחשולים- המזגגה חיפה פיתוח מרכז פעילות זכוכית במזגגה.
58 ניר עם - מוזיאון המים דרום חידוש מוזיאון המים בנירעם הכולל שימור והקמה מחדש של התצוגות
59 נס ציונה- בי"כ מרכז שימור, שיקום ושחזור בית הכנסת.
60 סוסיא – דרך הבתים התלמודיים יו"ש פיתוח "דרך הבתים התלמודיים" בסוסיא העתיקה.
3 עיר דוד ירושלים השלמת מסלול ביקור הרחוב ההרודיאני מבריכת השילוח ועד קשת רובינסון.
61 עכו- בית כנסת הרמחל צפון  השלמת מיזם פיתוח בית הכנסת ובית בקי למרכז המספר את סיפורם של יהודי עכו ובדגש על תקופת הרמח"ל
62 ציפורי  צפון  שדרוג השילוט וההמחשה, חידוש תצוגות.
63 קיסריה  חיפה שימור ופיתוח בית הכנסת, יצירת הצללה והסדרה לביקור קהל.
64 ראש פינה- בי"ס ההסטורי צפון  פיתוח מושבת הראשונים: תכנית כוללת, בית פרופ' מר, מלון אלתר שורץ, ביה"ס ההסטורי.
65 שומרון העתיקה יו"ש קידום שימור והסדרת האתר באמצעות קמ"ט ארכיואלוגיה וקמ"ט גנים ושמורות הכולל שבילים שימור שילוט הסדרת דרכים וכו'.
66 שוני - מוזיאון האצ"ל חיפה יצירת תצוגה חוויתית במוזאון האצ"ל, הקמת מבואה חדשה.
67 שימור ציורי קיר   פרויקט משותף עם יב"צ לשימור ציורי קיר.
68 שפרעם- בית הכנסת צפון  שיקום ושימור בית הכנסת העתיק.
69 תל אביב- שביל העצמאות תל אביב הקמת שביל העצמאות במרחב אחוזת בית ושדרות רוטשילד להמחשת המקום שבו הוקמה המדינה
70 תל אביב- תיאטרון הבימה תל אביב הקמת מרכז מורשת לאומי לתיאטרון בגלריית חנה רובינא בבניין הבימה
71 תל באר שבע  דרום המחשת באר אברהם ומפעל המים, שימור ושחזור שער העיר ורובע המגורים.
72 תל חברון יו"ש שימור שרידים ארכיאולוגיים בחלקה 53 באתר, תכנון ופיתוח מסלול ביקור (שבילים, הצללות, גידור ושילוט והמחשה.
73 תל כייפא - עמק האלה ירושלים שימור, פיתוח והמחשה של אתר "שעריים" המקראית והמחשת סיפור דוד וגולית.
74 תל לכיש  דרום הקמת מרכז מבקרים באתר.
75 תל עמל- חומה ומגדל צפון  שדרוג החוויה באתר: תצוגות, שילוט ותאורה.
76 תל צפית  דרום פיתוח העיר התחתית, מתחם השער, המחשת סיפור בריחת דוד אל אכיש מלך גת.
       
       
       

מורשת מוחשית- מקומי

   
       
מס שם הפרוייקט מיקום תיאור הפרויקט
*  גשר הישנה צפון  חידוש תצוגות בבונקר והתאמת האתר
* * חניתה צפון  הקמת תצוגה בקומה העליונה בנושא חומה ומגדל 
* * כפר יהושע - רכבת העמק ההיסטורית  צפון  הבאת קרון אירוח נוסף עם תצוגה על רכבת העמק
1 אילות – צריף הראשנים דרום שימור צריפי הראשונים, תצוגה ועיצוב, מרכז לקהילה.
2 בית חנקין - כפר יהושע צפון  שימור ופיתוח כמרכז מוזיאלי רב-תחומי.
3 בית חרות – מפעל "תופז" מכון "יוסף" מרכז שימור ושיקום המבנים ההסטוריים של תופז ומכון יוסף, ובנית מבנה נוסף, הקמת תצוגה והכשרה לפעילות מתנ"סית.
4 בית כנסת העתיק שדה עמודים  צפון  הכשרת האתר לביקורים, הסדרה, שילוט והמחשה.
5 בנימינה- בית הראשונים חיפה בית  ראשונים יהווה מרכז פעילות סביבתית ותיירותית ומרכז מידע ישובי
5 בנימינה- בית הראשונים חיפה בית  ראשונים יהווה מרכז פעילות סביבתית ותיירותית ומרכז מידע ישובי
6 בנימינה – משכן אהוד מנור ,מעשה שימור חיפה שימור המבנים בגבעת הפועל, הקמת משכן לזמר העברי והנצחת מורשת אהוד מנור.
7 בת ים- בית שלום אש תל אביב הפקת תצוגות קבע ותכנית חינוך והדרכה.
8 גבעת שמואל - פארק הבאר ע"ש אילן רמון מרכז שימור בית הבאר ופיתוח הפארק סביבו והפיכת האתר למרכז חינוכי למצוינות מורשת ובילוי.
9 גבעתיים – בי"ס בורוכוב תל אביב שימור ושחזור מבנה בי"ס ההסטורי, יצירת מוקד פעילות ולמידה חוויתית.
10 גוש עציון- בריכת המים בצומת גוש עציון יו"ש שימור ושיקום בריכת המים. הקמת מרכז מבקרים המציג את מורשת הדרך והמים בגוש עציון.
12 המזח ההיסטורי בחוף בית ינאי  מרכז שיקום המזח ההסטורי והמחשת סיפור ההעפלה.
13 הר טוב – המוזיאון בית ראשונים (המייסדים) ירושלים שדרוג התצוגה במוזיאון, פיתוח סביבתי קל (שביל גישה, מעקות).
14 זיקים דרום שימור בית עלמין ,הבית העתיק על הגבעה בזיקים ,על גבול עזה ,והשמשתו כתצפית  מודרכת לנופים והאתרים הנצפים מהאתר והמספרים פרקים נבחרים במורשת  הלאומית של מדינת ישראל.
15 זכרון יעקב – צריף הראשונים חיפה העתקתו ושימורו של צריף הראשונים.
16 חפץ חיים- מורשת החלוץ החרדי מרכז הקמת מרכז למורשת ההתיישבות החלוצית החרדית.
17 חצרים – צריף ראשונים דרום שימור ושיקום, תצוגה מוזיאלית.
18 טבריה - בי"כ רייסין צפון  שימור ושיקום בית הכנסת העתיק
19 יסוד המעלה - שיקום המזח על אגם החולה צפון  פיתוח מתחם המזח ההסטורי.
20 כפר ביל"ו מרכז שיקום מבנים (בריכת המים, הבית הציבורי ובית התרבות) ושילובם ל"מוזיאון למורשת התיישבות האלף".
21 כפר הנוער בן שמן   מרכז שיקום מבנה בית בצלאל והפיכתו למרכז סדנאות אמנות. שימור הרפת ויצירת "מסלול החלב".
22 כפר נוער עיינות – הרפת  מרכז פיתוח הרפת הישנה למרכז מוזיאלי למורשת הנשים החלוצות.
23 כפר סבא- גן ארכאולוגי מרכז פיתוח ושדרוג הגן הארכיאולוגי בכפר סבא, שימור ממצאים ארכיאולוגיים, טיפוח נופי.
11 כפר עציון- המנזר הרוסי גוש עציון יו"ש פיתוח השטח במתחם המנזר כאתר תיירות מורשת שיציג את סיפור המקום כאכסניית הצליינים, התיישבות פועלי "אל ההר" וכמישלט קדמי בתש"ח. 
24 כרמי קטיף דרום שימור והמחשת הפארק הארכיאולוגי בכרמי קטיף
25 מוזיאון מעלה יוסף- מרכז תרבות מושב אלקוש צפון  הקמת מרכז אמנות, תרבות ותיירות אזורי במושב אלקוש.
26 מזכרת בתיה- מוזיאון המושבה מזכרת בתיה ע"ש ערן שמיר  מרכז שדרוג המוזאון וחידוש תצוגות.
* מלכיה צפון  שיקום מפעל המגרסה, תולדות התעשיה
27 מעלות תרשיחא – מוזיאון המייסדים צפון  שימור ושיקום, תצוגה מוזיאלית.
28 משגב עם- הקו הצפוני צפון  פיתוח מסלול ביקור תיירותי על גדר המערכת - "הקו הצפוני"
29 משמר הנגב- בית בורוכוב דרום שיקום ושימור בית בורוכוב, יצירת מרכז פעילות אמנותית ומורשת האזור ויא הנקודות.
30 סוסיתא צפון  שימור ופיתוח, שילוט והמחשה, חידוש הרכבל, פינוי מוקשים.
31 עין הנצי"ב צפון  שימור מבנה בית המדרש והפקת תוכן מרכז מורשת הנצי"ב.
32 עין צורים- חדר האוכל דרום הקמת מרכז מבקרים למורשת גוש עציון והקיבוץ במבנה חדר האוכל הראשון של הקיבוץ.
33 עמק חפר- בית הראשונים מרכז הקמת מרכז מבקרים למורשת ההתיישבות בעמק חפר בבית הראשונים.
34 עפרה יו"ש שימור בתי הראשונים בעפרה ברחוב שהוגדר לשימור
35 ערד דרום שדרוג והנגשת המוזיאון ההסטורי של ערד, בהתאם לשימושים המקוריים של המבנה, הקולנוע והקיוסק הראשון של ערד.
36 פתח תקווה- גבעת השלושה מרכז שיפוץ ושימור מבנה חדר האוכל.
37 צופית- מרכז מורשת האיתות מרכז שיפוץ והסבת בריכת המים בצופית  לבית מורשת קשרי האיתות שחיברו  בין יישובי דרום השרון לפני קום המדינה.
38 ראש העין  מרכז שיקום ושימור בית הקולנוע ההסטורי והסבתו למרכז תרבות.
39 רמת הכובש- רפת מרכז שימור והשמשת הרפת הישנה כאתר תצוגה לסיפור הייחודי של קיבוץ רמת הכובש. 
40 תל אביב - מוזאון בית באו תל אביב שידרוג תצוגת הבית של בית באו הסדרת התצוגות למבקרים
       
       
       
       

מורשת בלתי מוחשית 

   
       
מס שם הפרוייקט מיקום תיאור הפרויקט
64 אוספי הטבע הלאומים של האוניברסיטה העברית  ירושלים תיעוד, קטלוג והנגשה של אוספי הטבע הלאומיים של האוניברסיטה העברית. הפרויקט החל ב-2011, ו-4 אוספים מתוך 20 כבר הוכנסו למערכת. יש ללשפר את המערכת על מנת לקלוט אוספים נוספים ולהשלים את קליטת כל האוספים למערכת.התקציב מבוקש לתקופה של שלוש שנים. 
26 אוספי מורי הדרך המיתולוגיים – יד יצחק בן צבי ירושלים קיטלוג, סריקה והנגשת אוספי תצלומים של מדריכי הדרך המיתולוגיים החל מהמאה ה-19 ועד ימינו 
57 אוצר ישראלי- הספריה הלאומית  ירושלים לאצור ולהנגיש (באמצעות דיגיטציה) פריטי תלת מימד מהתרבות החומרית הישראלית ב-120 השנים האחרונות. שיתוף פעולה עם "המועצה לקידום המורשת הישראלית".
61 ארבע מאות וחמישים שנות ספר עברי (1470-1920)- הספריה הלאומית ירושלים דיגיטציה של 70,000 הספרים שהודפסו באות עברית ב-450 השנים הראשונות של הדפוס (תוך התמקדות, ככל הניתן, בספרים שהודפסו בארץ)
91 ארכיון אריה שרון- ארכיון עזריאלי לאדריכלות, מוזיאון ת"א תל אביב דיגיטציה של האוסף הפרטי של אריה שרון, בדגש על חומרים הקשורים לתכנון הפיזי של מדינת ישראל ו"תכנית שרון". החומרים יוצגו בתערוכה רטרוספקטיבית גדולה שמתוכננת להיפתח לכבוד שנת ה-70 למדינה במוזיאון ת"א. 
94 ארכיון ההעפלה, עתלית- שלב ב' עתלית ארכיון ההעפלה מרכז חומרים הקשורים בסיפור הכניסה הבלתי חוקית לארץ ישראל בזמן המנדט הבריטי (1934-1948). במסגרת שלב א' של המיזם תועדו למעלה מ-100,000 מעפילים. שלב ב' נועד לאפשר את סיום מלאכת התיעוד ולשדרג את מערכת המחשוב וההנגשה.    
23 ארכיון המוסיקה תל אביב מעוניינים בשימור, תיעוד ומחקר של פריטים מתחומי היצירה של המוסיקה הישראלית החל מקום המדינה ועד היום.
1 ארכיון המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין גורן  אוניברסיטת תל אביב  שימור קטלוג ודיגיטציה של אוספים נבחרים מתוך הארכיון, העוסקים בארץ ישראל ומדינת ישראל
28 ארכיון הסיפור העממי בישראל חיפה  דיגיטציה לאוסף הגדול ביותר בעולם של סיפורי עם יהודיים מעדות שונות.
6 ארכיון העתיד- העמותה לשימור המורשת התרבותית של תל אביב תל אביב  תיעוד ושימור פועלם ומורשתם של אנשי הרוח בישראל עוד בחייהם, באמצעות תיעוד וצילום ראיונות עם דמויות מפתח מתחומי תרבות שונים אשר עיצבו את רוחה ותרבותה של המדינה.
87 ארכיון התיאטרון ע"ש ישראל גור ירושלים סריקה דיגיטלית של כל מגוון החומרים שברשות הארכיון, העברת קלטות וידאו ואודיו לפורמט דיגיטלי וקטלוג ממוחשב של כל הקטלוגים בארכיון
25 ארכיון ישראלי לסרטים- סינימטק ירושלים ירושלים דיגיטציה, הנגשה ושימור המורשת האודיו-ויזואלית 
95 ארכיון לתולדות ירושלים- מכון ירושלים למחקרי מדיניות ירושלים הקמת ארכיון דיגיטלי לתולדות ירושלים ומערכת התכנון העירונית מאז 1967, על בסיס החומרים שהצטברו במכון מאז ייסודו בשנת 1978, ובין היתר מפות היסטוריות ותכנוניות, דוחות של וועדות, מסמכי תכנון, קטעי עיתונות וספרים וחוברות בנושא ירושלים
4 ארכיון סטיבן שפילברג האוניברסיטה העברית, ירושלים  תוכנית מס' 1-  העברת קלטות וידאו מפורמטים של יומטיק ו-VHS לפורמט דיגיטליתוכנית 4- שיקומו של סרט נדיר, A state in Action 1949 
8 ארכיון רשות העתיקות ירושלים סריקת הארכיון המדעי של אגף העתיקות -בין השנים 1948-1990.
43 ארכיונים בבית אריאלה תל אביב יפו  דיגיטציה לאוספים מתוך הארכיון הישראלי למחול, ארכיון התיאטרון וארכיון המוסיקה
32 אתר הפיוט והתפילה- שלב ב', הספריה הלאומית  ירושלים המשך לשלב א' : פיתוח תוכן מתקדם, פיתוח כלים מתקדמים, אתר באנגלית, אתר ילדים, חינוך, שיווק ותרבות
75 בזכותם- מרכז שזר ירושלים תיעוד דיגיטלי בנושא המאמץ הבינ"ל להקמת מדינת ישראל (פעילים ציוניים מרכזיים בעולם), כולל פלטפורמה שיתופית 
2 בינה- בית העצמאות רמת אפעל פיתוח תוכן סביב סיפור "אנו מכריזים בזאת"- סדרת ספרים, תוכן לתערוכה קבועה, פלטפורמה אינטראקטיבית, בניית מערך הדרכה וכן ארכיון.
38 בית לזמר שלב ב'- הספרייה הלאומית ירושלים השלמת חוסרים במוסיקה עד שנת 1995, הרחבת היצע ההנגשה, פיתוח סביבה וכלים מתקדמים ושיפור השימושיות באתר
18 גנזים של אגודת הסופרים תל אביב  שימור, הצלה והנגשה של גנזי אגודת הסופרים. 
77 הארכיון האקדמי- מרכז שזר ירושלים איגום והנגשת המחקר האקדמי בנושאי הקמת המדינה
88 הבימה תל אביב שדרוג הארכיון האינטרנטי הקיים באמצעות העלאת צילומי המחזות משנות ה-80' (כ-300 קלטות DVD) 
82 החולה- רט"ג  צפון חיבור חלקת 400 הדונם לשמורת החולה, הקמת מערכת שבילים ומצפורים 
59 הנגשה רב ממדית- הספריה הלאומית ירושלים בניית כלי חיפוש חכם אחוד, המאגם משאבים שונים של חומרי המורשת התרבותית והישראלית בארץ
24 הנגשת קרבות תש"ח- מפת אתרי מלחמת העצמאות- יד בן צבי והצוות הדידקטי ירושלים הנגשת מפות הקרב לקהל הרחב, כולל פיתוח תוכן, פיתוח טכנולוגי ושיווק (שלב ב' של המיזם)
63 הספרייה הלאומית- הנחלה  ירושלים תוכנית הטמעה וחשיפה לאתרים רא"י, אתר הפיוט והתפילה ובית לזמר העברי, שהוקמו בתמיכת מורשת, ועלו לאוויר בשנה האחרונה. 
86 השבת הנשר המקראי לנופי התנ"ך- קרן הדוכיפת (החברה להגנת הטבע+ אוניברסיטת ת"א)  צפון מיזם להעלאת המודעות הציבורית לנושא השימור של הנשרים כמין דגל יחד עם עוד 7 מינים נוספים. המיזם כולל פעילויות הקמת התשתיות הנדרשות לאקלום הנשרים ואישוש האוכלוסיה ופעילויות חינוכיות שונות
93 ישראל נגלית לעין, שלב ב'- יד בן צבי  כל הארץ  פרויקט קהילתי לתיעוד, גיבוי והצלה של תמונות היישוב, המדינה והארץ, תושביה ותולדותיה, באמצעות שיתופם הציבור במפעל לתיעוד חזותי ושימור של תמונות מאלבומים פרטיים.
39 לאסוף את השברים חלק ב'- יד ושם ירושלים המשך הפרויקט הלאומי תוך התמקדות בהנגשת התיעוד שנאסף כמו בשימורו, קיטלוגו וסריקתו יחד עם הצגה באתר אינטרנט.
17 לוחמי תש"ח- עדויות מצולמות לוחמי תשח (יד טבנקין) תל אביב  הצלה, הנגשה ודיגיטציה של מורשת אודיו ויזואלית של לוחמי תש"ח. קיימים פירטי בפורמטים ובסוגים שונים. 
27 לך תדע- סנונית ירושלים הרחבת היקף הפעילות לשלב ב' הכולל סיום פיתוח האפליקציה הנלווית לאתר כולל פיתוח לאנדרואיד ותכנים נוספים, בדגש על שיווק
85 מחורבותיך אבנך כל הארץ הקמת מערכת ממוחשבת לסריקה תלת מימדית ושימור דיגיטאלי של כל החפירות הארכיאולוגיות המתבצעות ברחבי הארץ
50 מטמוני ארץ- יד בן צבי ירושלים שלב א'- סקר אוצרות המדינה.שלב ב'- תצוגות "מטמוני הארץ" שיחשפו את הקהל הרחב לאוצרות. תערוכות שנתיות שיתקיימו פעם בשנתיים בנושא משותף. 
13.2 מכון וולקני- מנהל המחקר החקלאי, מיזם "ארץ חטה" להצלה, השבה, שימור וחקר החיטה המסורתית של ארץ ישראל  כל הארץ תשתית להצלה, שימור והפצה של זני חיטה מסורתיים ישראליים לשימור המורשת ההיסטורית, תרבותית ושל המגוון הביולוגי+ הקמת מאגר נתונים אלקטרוניתקציב מבוקש ל- 3 שנים
51 מרכז שזר-48x48 ירושלם עשרים סרטוני אינפוגרפיקה ליוטיוב, באורך 48 שניות כל אחד, המספרים את סיפור הקמת המדינה מנקודת מבט בלתי שגרתית ובצורה מחויכת
62 רא"י- שלב ג', הספריה הלאומית  ירושלים המשך מימוש התוכנית תוך התקדמות בשלושה ערוצים: המשך תחזוקה ותפעול ל-5 שנים נוספות (כולל מימון מלא לאחסון החומרים הדיגיטליים), שיתוף 50 ארכיונים נוספים בפרויקט והגברת שימוש הציבור בחומר.
31.2 שימור מגוון ביולוגי בישראל- בע"ח בסכנת הכחדה כל הארץ בניית מערכת מידע לבע"ח בסכנת הכחדה, והעלאת ספר אדום דינאמי באינטרנט הכולל הערכת סטטוס שימור למיני בע"ח בליווי צוותי מומחים
31.3 שימור מגוון ביולוגי בישראל- צמחים בסכנת הכחדה כל הארץ שלב ב' בפרויקט- המשך והעצמה של שלב א' והנעה של תהליכים נוספים (טיפול בצמחים על סף איום, שימור אתרים ספציפיים, חומרי הסברה והדרכה, ועוד)
74 שלך, שלך- מרכז שזר ירושלים ארכיון דיגיטליה של מכתבים אישיים מתקופת הקמת המדינה (אנשים פרטיים ודמויות מובילות). האתר יאפשר חיפוש, העלת תוכן ושיתוף 
96 תיקי אמן- מוזיאון ישראל ירושלים הקמת פורטל אינטרנט לשימור והנגשת תיקי אמן ישראליים 
80 תיקי תיעוד- המועצה לשימור אתרים  חולון דיגיטציה של ארכיון המועצה וכן של הארכיונים של אתרי המורשת שמפעילה המועצה.
30 תנועות הנוער היהודיות והחלוציות בארץ ובגולה (יד טבנקין) רמת גן  דיגיטציה של חומרים עבור שימור והנגשה, תוך ייצוג למגוון תנועות הנוער
83 תצוגת הארכיון הציוני המרכזי ירושלים מטרת המיזם לחשוף את חומרי הארכיון לקהל הרחב, בארץ ובתפוצות, באמצעות ביקורים מודרכים במוזיאון, תצוגות ותערוכות, פעילות חינוכית לתלמידי מוגבר בהיסטוריה ואזרחות, "ארכיון על גלגלים" שיסייר בארץ ועוד. לצורך כך, יש צורך בשיקום תשתיות, התאמת המבנה, הקמת יחידה לחינוך והדרכה וכו'. 
81 תרבות חזותית- הספריה הלאומית - שלב ב' ירושלים הקמת ספרייה דיגיטלית לאומית לתרבות החזותית בישראל, מקוונת ונגישה לציבור הרחב. התמקדות ב-4 אשכולות: אדריכלות, תיאטרון, עיצוב ומחול

אנו מכריזים בזאת - 70 לישראל

בנייני שד' רוטשילד, מרח' אלנבי ועד נווה צדק בתל-אביב, "יתעוררו לחיים" ביום העצמאות ובמוצאי החג עם 10 מיצגי תלת מימד מרהיבים שיספרו את סיפורה של המדינה כפי שטרם סופר עד היום.

ימים רביעי וחמישי 18-19.4.18, ג'-ד' באייר תשע"ח, משעה 20:30 אל תוך הלילה.

 • יריד אספנות נוסטלגי
 • הרקדה המונית 
 • מופע שירי שנות ה-50
 • דמויות איקוניות מתקופת הכרזת המדינה

הכניסה חופשית!

סמלילי שותפים

"אנו מכריזים בזאת" – ההיסטוריה מתעוררת לחיים ביום העצמאות

ביה"ס "אחד העם" , ובשמו המקורי "ביה"ס העממי", שימש כביה"ס הראשון בחדרה. נבנה במרכז המושבה ונחנך ברוב הדר בשנת 1922 ע"י הנציב העליון הבריטי הראשון, סר הרברט סמואל. קדמו לו "החדר" במבנה החא'ן בו למדו ילדי המשפחות הראשונות של המושבה בשנת 1891 וכיתת הלימוד הארעית בבתי "עזרא", ולאחריה כיתה רב-גילאית ב"בית צבי" בראשית העשור הראשון של המאה ה- 20 . בשל מיעוט התלמידים והמורים, למדו בבית הספר "אחד העם" בו זמנית בנות ובני גילאים שונים באותן כיתות.

נחנך המבנה המשוקם של בית הספר "אחד העם" - בית הספר הראשון של חדרה

במהלך טיול אחה"צ על אחד התלים שליד קיבוץ ניר דוד בעמק בית שאן, הבחינו הדס גולדברג-קידר בת ה- 7 ואמה איילת, בכלי חרס שלם המונח בפתח מאורת דורבנים. הילדה הרימה את החפץ בהתרגשות, והאם, סטודנטית לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, הסבירה לה שמדובר בנר שמן אשר שימש למאור בעת העתיקה. לדברי קידר-גולדברג, "הנחתי שמדובר בפעילות של שודדי עתיקות, ומיהרתי להודיע על כך ליחידה למניעת שוד ברשות העתיקות".

לכבוד חנוכה: משפחה שטיילה בעמק בית שאן מצאה נר חרס בתקופת המכבים
70 שנה לכ"ט בנובמבר: בחנו כמה אתם בקיאים

בסוף השבוע האחרון נחנך גן סנהדרין, פארק רובעי נוסף בשטח של כ 28 דונמים. זהו הפארק השני מתוך ארבעה פארקים רובעים המוקמים בירושלים בשת"פ בין העירייה והמדינה ובלב המרקם העירוני. הגן פותח על ידי הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים באמצעות חברת מוריה ורשות העתיקות.

נחנך גן הסנהדרין החדש בירושלים

מוזיאון המערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים שנחנך לרגל חגיגות היובל לאיחודה של עיר הבירה, מציע חוויה אורקולית, רב חושית מרתקת ומרגשת, חומרים נדירים, אנימציה מקורית ועוד...

בחודש תשרי בלבד (24.9-20.10) מחיר השקה של 10 ₪ למבקר, לכל פעילות התוכן באתר, כולל: כניסה למוזיאון, סיור באתר הקרב, היכל ההנצחה ותערוכת צילומי היובל.

להזמנות ולמידע נוסף: 02-5829393 שלוחה 1

צילמה: דנה אריאלי

 

גבעת התחמושת, רח' זלמן שרגאי 5 ירושלים.

שעות פעילות:

א' (8.10): 9:00-23:00

ב'-ה' 9:00-17:00

יום ו' 9:00-13:00.

פעילות בשעות הערב: 26-28.9 וב- 8-9.10

יש להבטיח מקום מראש.

 

הצצה ב-360°  אל המוזיאון החדש בגבעת התחמושת

אל תפספסו כלום! כל החדשות החמות, האירועים ואטרקציות חדשות באתרי המורשת הלאומית - בדף הפייסבוק שלנו. עיקבו אחרינו.

 

מוזיאון המערכה על ירושלים ואיחודה החדש, במחיר השקה מיוחד במהלך חודש תשרי!

מי היה אחיאב בן מנחם? אוסף של עשרות בולות המציינות שמות פקידים ומתוארכות לימי ממלכת יהודה לפני החורבן הבבלי, התגלה בחפירות שנוהלו בחודשים האחרונים על ידי רשות העתיקות בעיר דוד בגן לאומי סובב חומות ירושלים, במימון עמותת אל עיר דוד (אלע"ד). 

אוסף של בולות מסוף ימי הבית הראשון שהתגלה בחפירות עיר דוד

משימותיה של התכנית "ציוני דרך" שבמשרד ירושלים ומורשת, הן לפעול לחשיפה, לשימור, לשחזור, לחידוש ולפיתוח נכסי המורשת הלאומית המוחשיים ונכסי הרוח הלאומיים.

תל-דן

על גדות נחל דן שנחשב לגדול והחשוב שבמקורות הירדן שוכן תל-דן, אחד מתלי העתיקות הגדולים בישראל. ראשיתו של התל המורכב מ-16 שכבות, בעיר קדומה שנוסדה לפני כ-5,000 שנים. כאן שכנה בעבר העיר דן, שהגיעה לשיא התפתחותה בתקופה הכנענית ובתקופה הישראלית. במהלך חפירות ארכיאולוגיות שנערכו כאן בשנות ה-80 של המאה הקודמת, הופתעו החוקרים לגלות שער קשתות, שהשתמר בצורה כמעט מושלמת ונחשב כיום לקדום מסוגו בעולם.

ארבעה אתרי מורשת לאומית שיצננו לכם את הקיץ

במרכז העיר עפולה, במרחק הליכה קצר מבניין העירייה, נמצא אתר עתיקות שאינו מוכר לרבים, שעמד מוזנח ושומם במשך כמאה שנה. בשנת 2012 הציע מינהל שימור ברשות העתיקות מיזם בשיתוף עיריית עפולה להפיכתו של האתר לגן ציבורי-ארכאולוגי. הגן ישמש בין היתר מקום להוראה מחוץ לכותלי בית הספר, ויסופר בו על תולדות ההתיישבות האנושית באזור. ליֹזמה הצטרפה תכנית 'ציוני דרך' במשרד ירושלים ומורשת במטרה לחזק את המודעות לאתר ואת הקשר של תושבי העיר למורשת העתיקה של המקום. תכנונו של המיזם כלל את שימורם של השרידים הארכיאולוגיים, הקמת שילוט, המחשה ואת פיתוחו של האתר לגן ציבורי, כל זאת בהשתתפות קהילת התושבים בתהליך שארך שנים מספר. בדצמבר 2016 החלו עבודות השימור שצפויות להסתיים השנה (2017).

עדנה מחודשת למצודה העתיקה בתל עפולה